Co to jest pozycjonowanie i dlaczego optymalizacja jest istotna kiedy posiadamy stronę internetową?
W tym artykule skupimy się na podstawach: czyli co to jest pozycjonowanie, w tym SEO i jakie działania mają znaczenie przy pozycjonowaniu i optymalizacji strony internetowej.
Pozycjonowanie jest bardzo kompleksowym działaniem, chociaż popularne jest przekonanie, że wystarczy wcisnąć kilka przycisków i dalej się samo zrobi. Jednak jak się zrobi podstawowe kroki dopiero wówczas wyraźnie widać, że pozycjonowanie, w tym SEO to ciągła praca na wielu płaszczyznach. SEO ( ang Search Engine Optimization) oznacza optymalizację pod wyszukiwarki.
W tym miejscu dowiesz się jakie warunki powinna spełniać dobra strona www.
Podstawy Pozycjonowania
Można wyróżnić trzy filary pozycjonowania: działania techniczne na stronie i optymalizacja techniczna, optymalizacja treści i linkowanie. Niestety to nie znaczy, że jak zadbacie o te trzy obszary to na pewno wasza strona będzie widoczna na wysokiej pozycji w Google. Nie mamy dokładnej wiedzy jak to działa. To są wyniki doświadczeń pozycjonerów, naszych własnych i doświadczonych ekspertów z całego świata, bo Google nigdy nam nie poda na tacy dokładnych wytycznych.
Po pierwsze, musimy się domyślać tych zasad bazując na dotychczasowych doświadczeniach. Musimy też cały czas testować te założenia, bo to się stale zmienia. To co działało 5 lat temu dzisiaj może być szkodliwe, więc pozycjonowanie można nazwać procesem, który cały czas trwa i jego składowe też mogą się cały czas zmieniać. Te trzy filary wymienione powyżej to są absolutnie podstawowe kroki. Przy pozycjonowaniu/SEO w Google algorytmy biorą pod uwagę około 200-300 zmiennych.
Wtyczki wspierające pozycjonowanie / SEO
Są różne wtyczki do WordPressa, które nam w pozycjonowaniu i SEO pomagają. Dbają, żeby nasza strona miała wszystkie niezbędne elementy, była wysoko pozycjonowana i była bezpieczna. Niektórzy myślą, że instalacja wtyczki takiej jak np. Yoast SEO, która wspiera to pozycjonowanie to jest właśnie sposób na zajęcie się tematem pozycjonowania. Odpowiednia wtyczka oczywiście przyda nam się, by wdrożyć działania związane z optymalizacją. Nie musimy wtedy robić zmian w kodzie, bo mamy okienka, w których wpisujemy np. tzw. opis strony (description) czy tytuł (title). Jednak dalsza praca jest po naszej stronie. Wtyczka nic nie zrobi za nas, pozwoli tylko obejść pracę w kodzie. Dzięki niej możemy wpisać pewnego rodzaju dane tworząc artykuł albo jakąś podstronę, a to już spore ułatwienie.
Jak ważne są słowa kluczowe we właściwych miejscach dla pozycjonowania?
Czasem wydaje nam się, że tekst nasycony słowami kluczowymi nie pasuje. Wynika to chociażby z potrzeby estetyki. Czasami wydaje nam się taka forma niepoprawna. Róbmy wszystko, żeby fraza, na której nam zależy tam się znalazła. Trzeba spojrzeć na to w ten sposób, że nasza konkurencja już to zrobiła. Jeśli tak się stało, a nam nadal to nie pasuje, to wtedy trzeba pogodzić się z tym, że na tę frazę będzie nam trudniej się pozycjonować. Oczywiście te elementy, które nam wtyczka podpowiada to nie jest wszystko. To nie wyrocznia, ale może być to dla nas wskazówka, że jeśli nie poprawimy różnych parametrów to będzie nam trudniej się pozycjonować.
Warto zmienić nastawienie i zmienić już sam tytuł, z którym może być największy problem. Jeśli wymyśliłyśmy sobie piękny nieoczywisty tytuł, bo prosty wydaje nam się nudny i mamy wrażenie, że wiele osób już takiego tytułu użyło, pamiętajmy, że z punktu pozycjonowania prosty tytuł działa. Najlepiej zadać sobie pytanie czy taki tytuł, który stworzyłyśmy mógłby potencjalnie być wpisany w Google przez naszych odbiorców? Jeśli nie to będzie trudno zdobyć klientki i klientów z tego źródła. Warto nadawać takie tytuły, które potencjalnie mogą być wyrazami użytymi przez użytkowników w wyszukiwarce. Lepiej napisz artykuł “Jak wybrać buty do biegania” niż artykuł “Biegnij z nami w najlepszych butach”.
Jak wybrać frazę kluczową dla swojej strony?
Załóżmy, że prowadzimy bloga na przykład o zdrowym odżywianiu i chcemy jakoś zacząć się pozycjonować wyżej w Google. Jak zacząć, skoro zdrowa dieta jest frazą bardzo popularną i wiadomo, że jest pewnie dużo osób które się na tę frazę pozycjonują? Wychodzimy od tego, żeby zorientować się w jaki sposób potencjalnie możemy rozwiązać problemy naszych użytkowników. Jeśli jestem dietetyczką to rozwiązuję taki problem, że ktoś chce zrzucić zbędne kilogramy i mogę od tego wyjść i wyszukiwać takich grup fraz. Powinnyśmy zastanowić się nad ogólnymi frazami na stronę główną – ogólnie opisującymi nasz biznes oraz nad szczegółowymi frazami na konkretne podstrony, które już bardziej precyzują temat, jak np. dieta ketogeniczna.
Pierwszym krokiem jest zastanowienie się jakie masz podstrony, czego dotyczą i jakie problemy użytkowników rozwiązujesz. To nic, że fraza jest popularna, ale jeżeli czujemy, że nie mamy szans się pozycjonować to jednocześnie na tej samej stronie szukamy jakiegoś doprecyzowania. To może nie zdrowa dieta tylko zdrowa dieta ketogeniczna Gdynia. Oczywiście dotrzemy do trochę węższej grupy odbiorców, ale zawężona czasami znaczy trafna, czyli taka, która skorzysta z naszej oferty.
Jaka jest optymalna liczba fraz na stronie www?
Nie ma reguły, pozycjonerzy i copywriterzy robią to na wyczucie, ale im dłuższy tekst tym więcej fraz możemy użyć. Nie możemy naszego tekstu zamienić na worek bez dna, dać wyrazy po przecinku i w każdym zdaniu je powtarzać. Najlepiej ograniczyć się do najważniejszych fraz (np. od trzech do pięciu). Jeśli nie mamy efektów po dodaniu tych fraz może jest ich za mało i trzeba sprawdzić ile ma konkurencja. Jeśli ma dużo więcej, to wtedy już jest dla nas wskazówka. Ale pamiętajcie, że wtedy też trzeba zwiększyć ilość tekstu. Warto w praktyce wiedzieć jak się wyszukuje i wymyśla ciekawe tematy.
Czy jedno słowo kluczowe wystarczy na całą stronę lub podstronę?
Wtyczka Yoast SEO ma ograniczenie i pozwala wpisać jedną fazę w wersji darmowej. Każde słowo kluczowe powinno znaleźć się w tekście, w tytule i opisie strony, w nagłówkach. Są nawet głosy, że wpisywanie słów kluczowych w Yoast SEO może być szkodliwe. Kiedyś frazy kluczowe wpisywało się w kodzie strony. Teraz jest to już niepotrzebne, ponieważ algorytmy Google potrafią je odczytać. To właśnie naszych tekstów i zdjęć algorytmy dziś czerpią frazy kluczowe. Wpisujcie zatem frazy kluczowe w treści swojej strony internetowej.
Co wpisać w różne pola dotyczące opisu zdjęcia? Czy tam także powinniśmy umieszczać frazę kluczową?
Jeśli chodzi o zdjęcia to zaczynamy od nazwy pliku. Ważne jest, żeby ta nazwa też była słowem kluczowym, jeśli oczywiście pasuje to do danej strony. Jeżeli to słowo kluczowe nie ma nic wspólnego z tym co jest na zdjęciu – to nie jest to dobra praktyka. W nazwie pliku można też umieścić nazwę naszego bloga czy firmy, bo pomoże to w wyszukiwaniu naszej firmy w kategorii “grafika”.
Opis alternatywny zdjęcia (ALT) warto uzupełniać z dwóch powodów. Jest to treść, która zostanie wyświetlona w sytuacji, jeśli nasze zdjęcie nie pokaże się w przeglądarce z jakiegoś powodu. Po drugie, dzięki temu opisowi osoby niewidzące i niedowidzące będą w stanie odczytać ten opis zdjęcia. Wciskanie tam fraz po przecinku nie jest dobrą praktyką. Wystarczy jedna fraza, zgodna z tym co jest na zdjęciu. Pamiętajmy, że ma to służyć jako pomoc osobom niepełnosprawnym.
Czy każdy artykuł na bloga piszemy pod słowa kluczowe dla pozycjonowania?
Jeśli prowadzimy bloga to przede wszystkim dzielimy się wiedzą merytoryczną i warto się trzymać tego założenia. Piszmy ciekawe i wartościowe treści, a po napisaniu artykułu zastanówmy się jakie frazy możemy dodać, jeśli pasują do naszego tematu. Nie warto robić tego odwrotnie, czyli pisać tylko pod wyszukiwanie, bo możemy stworzyć tekst, który niekoniecznie okaże się pomocny i wartościowy dla czytelników. Wcześniej czy później takie podejście może obrócić się przeciwko nam. Blog jest świetnym miejscem do umieszczania fraz kluczowych, żeby się wyżej pozycjonować.
Co jeśli chcemy uniknąć publikowania dużej ilości treści i ograniczyć się tylko do krótkiego opisu jak w przypadku e-commerce?
To jest odwieczny problem pozycjonowania – nie chcemy dodawać treści, ale chcemy mieć wysokie pozycje. Musimy znaleźć kompromis. Co prawda Google już się nauczył, że opisy produktów zazwyczaj są krótsze, mimo to zachęcam Was do pisania jak najbardziej wyczerpujących opisów produktów. Im dłuższe opisy, tym dokładniej odpowiadają na problemy klientów i mają niemały wpływ na decyzje zakupowe. Podobnie jest z ofertą na stronie internetowej. Sprawdzajcie też treści swojej konkurencji i porównajcie ze swoją ofertą. Jeśli tam jest oferta na 20 000 znaków, a u nas znacznie mniej, bo wydawało nam się, że to wystarczy to musicie pogodzić się z faktem, że będziecie w tyle. Nie wszystkim się to podoba, a jeszcze pojawiają się głosy, że ludzie już nie czytają tylko oglądają zdjęcia i filmy. Pamiętajmy jednak, że Google nadal czyta i sprawdza czy dajemy użytkownikom długie i wartościowe teksty – i w ten sposób myślcie.
Czy Yoast SEO w ogóle jest potrzebne do pozycjonowania / SEO?
Jeśli jesteśmy w stanie ocenić czy dobrze zoptymalizowaliśmy podstronę, umiemy w kodzie wpisać tytuł i opis strony to nie jest potrzebna. To jest tylko pomoc. Teraz większość systemów CMS (systemów zarządzania treścią) ma taką możliwość, żeby podstawową optymalizację robić za pomocą różnych wtyczek i modułów. Wykorzystajmy to, ale pamiętajmy, że są to narzędzia, które nic za nas nie zrobią, tylko ułatwią nam zadanie.
Jeśli zależy nam na lokalnym pozycjonowaniu, w danym mieście, to mamy powtarzać nazwę miasta w treści różnych podstron i wszędzie gdzie się da czy w metadanych?
Frazy muszą być zarówno w treści, jak i w metadanych czyli tytule i opisie strony (z ang. tzw. title i description). Jak widzicie wyniki wyszukiwania w Google to tytuł strony jest widoczny na początku, a pod nim jest właśnie opis. Co prawda mówi się, że opis nie jest już czynnikiem, który wpływa na pozycjonowanie, ale z pewnością motywuje użytkowników, żeby wejść na naszą stronę, więc jak najbardziej wpływ ma.
Rzeczywiście musimy podkreślać naszą lokalizację, telefon i wszystkie elementy naszego adresu. Oprócz tego bardzo ważne jest mieć wizytówkę w Google, żeby ona była wyczerpująca zoptymalizowana. Możecie dodawać nawet posty i zadbać o to, żeby dane adresowe waszej strony czy firmy były spójne. Najlepiej unikać sytuacji, że zmieniliście kiedyś siedzibę czy numer telefonu i gdzieś w różnych katalogach są stare dane strony. Wtedy niestety Google nie wie o jaką lokalizację wam chodzi. Oczywiście nazwa miasta musi się znaleźć na stronie.
Co z polskimi znakami i odmianami we frazach kluczowych?
Najlepiej na początku tekstu tej frazy nie odmieniać, chociaż nie zawsze jest to możliwe. Google radzi sobie z tym, że frazy są rozdzielone w tekście, jednak jeśli tylko jest to możliwe na początku dodawajmy nie odmienioną frazę. Potem ona będzie obecna w różnych formach, w różnych odmianach i konfiguracjach słów. Ważne, aby teksty nie brzmiały sztucznie i były poprawne. Google powinien sobie z tym poradzić, a jeśli tak się nie stanie to wtedy trzeba testować dalej.
Czy wtyczka Elementor może pogorszyć pozycjonowanie strony w wyszukiwarce?
Pozycja w wyszukiwarce może być gorsza ze względu na zbyt długi czas ładowania strony, może to być spowodowane na przykład ciężkim “Page Builderem” (z ang. wtyczka do budowy postów/stron) jakim jest elementor. Czyli może być to ciąg przyczynowo-skutkowy i rzeczywiście elementor jest dosyć ciężkim dodatkiem, a czas ładowania strony obecnie dla Google jest jednym z ważniejszych elementów. Niedawno Google opublikował nowe wytyczne i nowe metody sprawdzania jakości stron właśnie pod kątem szybkości ładowania, oraz tego jak elementy po kolei się ładują. Pewnie znacie takie sytuacje kiedy reklama wyskakuje w ostatniej chwili i klikacie w reklamę, a nie w stronę, która Was zainteresowała. Google chce z tym walczyć, także jeżeli jakaś wtyczka będzie obciążać strony lub będziemy mieć duże zdjęcia na stronie to zdecydowanie może negatywnie wpływać na pozycjonowanie.
Jaki jest poradnik lub zbiór dobrych praktyk pozycjonowania?
Zawsze jest jakaś sprawdzona już wiedza i przetestowane działania. W innym razie za każdym razem byśmy wymyślali koło od nowa. Wracamy do tych trzech filarów pozycjonowania / SEO: optymalizacja techniczna, wartościowe treści i linki. W tych obszarach też są jakieś mniejsze działania, które trzeba zrealizować. Trzeba pamiętać, że wszystkie elementy są ważne, a jeszcze ważniejsze jest co robi nasza konkurencja. Bo jeśli konkurencja w tym czasie robi wszystko na najwyższym poziomie, dodaje wartościowe treści, linki i dobrze optymalizuje stronę technicznie to my musimy za nimi nadążać w tych wszystkich obszarach. Jedne działania dają większy efekt inne mniejszy, czasem nawet te najdrobniejsze mają znaczenie. Nie ma tu żadnej tajemnej wiedzy, każdy z nas robi mniej więcej to samo, liczy się konsekwencja i dobre podejście i cały czas obserwowanie czy zasady się nie zmieniły. Jeszcze kilka lat temu można było frazy wrzucać po przecinku, a teraz jak byśmy tak zrobili to nie tylko nie będziemy w TOP 10, to w dodatku jeszcze strona może być “ukarana” przez Google i w ogóle się nie pojawiać, nawet na szarym końcu.
Nie istnieje coś takiego jak gwarantowany efekt nawet jeśli mamy wiedzę jakie działania przeprowadzić. Na naszą pozycję wpływa nie tylko wysiłek i praca, ale też to co w tym samym czasie zrobiła nasza konkurencja. Jeśli my robimy coś sami w domu, a konkurencja ma milionowe budżety to wiadomo, że jej nie dogonimy. Z drugiej strony jeśli mamy słabą ofertę lub źle zaprojektowaną stronę ze słabymi treściami to nawet jak będzie miała wysoką pozycję i będzie przyciągała nowych użytkowników, to długo u nas nie zostaną. Nie mniej ważne są zmiany algorytmów Google – wszystko może iść świetnie, a taka zmiana wszystko wywraca do góry nogami.
Częsty problem w sklepach internetowych to błędy techniczne, które mogą zniweczyć nasz wysiłek włożony w pozycjonowanie. Ważna porada: nie kopiujmy treści ze stron producentów w opisach produktów, Google tego bardzo nie lubi. Poza tym na pewno nie wybijemy się, jeśli będziemy mieć dokładnie te same treści i opisy co 10 lub 100 innych sklepów.
Jakie są obszary w kontekście pozycjonowania i SEO, od których warto zacząć?
Optymalizacja fraz – wyszukanie fraz do każdej podstrony i rozbudowa tekstów o te frazy, również w nagłówkach. Pamiętajmy też o frazach w tytule i opisie strony (title i description), a także jeśli to możliwe w adresie URL. Później pomyślcie o pozyskiwaniu linków w naturalny sposób – we współpracy z branżowymi blogami i portalami. To na pewno da pierwsze efekty.
UWAGA! W panelu WordPressa musi być włączone indeksowanie! Inaczej nas w ogóle nie będzie w Google i możemy zapomnieć o pozycjonowaniu. To wydaje się banalne, ale zdarza się, że osoby początkujące o tym zapominają. W kokpicie WordPressa – w ustawieniach – czytanie – widoczność dla wyszukiwarek – tam można to odblokować.
Jak zdobyć wartościowe linki dla lepszego pozycjonowania?
Współpraca jest najlepszą formą pozyskiwania wartościowych linków – wymiana artykułów pomiędzy blogami, linkowanie wzajemne do swoich stron.
Branżowe portale – wysyłacie do nich ciekawe artykuły z prośbą o umieszczenia Waszej strony w stopce artykułu.
Płatne katalogi teleadresowe.
Jeśli wykazaliście się we współpracy z kimś, byliście prelegentami – też możecie prosić o zamieszczenie Waszego linka.
Linki dodane w postach lub opisach w naszych mediach społecznościowych.
Komentowanie na blogach i forach ze swoim linkiem – ale jest dużo usuniętych potem linków, więc jest to czasochłonne i mało efektywne.
Różnorodność tych linków jest bardzo ważna, nie 100 linków z jednej domeny, lecz z wielu różnych miejsc w sieci.
Przeczytaj więcej o sposobach zdobywania linków zwrotnych, tzw. backlink’ów.
Co to jest anchor?
Anchor to tekst danego linku. Umieszczając link na swojej stronie można go opisać, a kliknięcie tego opisu, czyli anchoru odnośnika spowoduje przekierowanie na stronę o podanym adresie. Anchor może być nie tylko opisem, ale także bezpośrednim adresem strony www. Dla wyszukiwarek ma znaczenie, że ktoś jest podany link do strony z anchorem tekstowym. Anchor taki ma duże znaczenie w pozycjonowaniu strony w wynikach wyszukiwania.
Jakich linków używać na naszej stronie, aby nie tracić wartościowych punktów w ocenie Google?
Jeśli linkujemy do wartościowej strony, cenionej przez Google możemy zostawić link w trybie tzw. dofollow (z ang. podążaj), ale jeśli linkujemy do słabszej strony lub konkurencji – w kodzie należy oznaczyć nofollow (z ang. nie podążaj).
Linkowanie wewnętrzne – czy to ma znaczenie dla pozycjonowania?
Jak najbardziej! Jest to ważne, jeśli linkujemy np. do strony głównej – to sygnał dla google, że to najważniejsza u nas strona. Linki wewnętrzne to ścieżki dla robotów Google, inaczej tam mogą nie dotrzeć.
Bardzo ważne i pomocne jest zgłoszenie mapy witryn do Google.
Jakie są przydatne narzędzia do monitorowania pozycjonowania / SEO?
Google Search Console – po weryfikacji własności domeny możemy analizować ruch na naszej stronie. Tam widzimy na jakie frazy wyświetla się nasza strona, ile razy ktoś kliknął w nią i średnio na jakiej pozycji się znajdujemy. Oczywiście nie zapominamy o Google Analytics.
Często pozycjonerzy posługują się płatnymi rozwiązaniami, bo brakuje im różnych szczegółowych danych. Płatne narzędzia mają okresy bezpłatne do testowania.
Polskie płatne narzędzia godne polecenia do sprawdzania fraz i widoczności stron: Senuto, SEMstorm i Surfer SEO. W tych narzędziach obejrzycie sobie również konkurencję, bo w Google Search Console i Google Analytics będziecie mieć wgląd jedynie w swoją witrynę.
Searchmetrics – zagraniczne narzędzie pokazujące nam jak jesteśmy widoczni. Screaming Frog – narzędzie do zainstalowania na komputerze dla osób bardziej zaawansowanych. Pokaże błędy na stronie i indeksowanie, linki wychodzące i wchodzące. Narzędzie to ma limit do 500 podstron.
Jak szybko można zauważyć pierwsze efekty pozycjonowania / SEO po rozpoczęciu pracy?
To zależy jakie sobie cele założymy i jak sobie radzi nasza konkurencja. Jeśli mamy małą, lokalną firmę działającą w niszy to szybko mogą być widoczne efekty pracy nad taką lokalną stroną, nawet po 3 miesiącach. Jeśli natomiast mamy dużą konkurencję, jesteśmy sklepem internetowym, to czasem nawet 1,5 roku czekamy na pierwsze efekty.
Można zlecić pozycjonowanie, w tym SEO agencji, wszystko zależy od budżetu jakim dysponujemy. Praca składająca się na pozycjonowanie / SEO zajmuje dużo czasu – pisanie dobrych tekstów, budowanie linków, a także optymalizacja techniczna – to wszystko trwa. Nic się samo nie zrobi i ktoś musi ten czas poświęcić. Trzeba mieć świadomość, że agencja też będzie potrzebowała co najmniej kilka miesięcy intensywnej pracy, żeby pojawiły się pierwsze efekty. Nie jest to prosty i oczywisty temat, ale im więcej będziecie świadome tym lepsze decyzje będziecie podejmować. Intensywność działań ma znaczenie, a agencja Was odciąży, pod warunkiem, że pozwoli Wam na to budżet.
Brak doświadczenia i bieżącej wiedzy może być przeszkodą w efektywnym pozycjonowaniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować. Wytrwałość w działaniach i cierpliwość w oczekiwaniu na efekty to rady, które musicie wziąć sobie do serca. Ważne jest, żeby sprawdzać różne rozwiązania, testować i jeszcze raz testować. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie jak skutecznie pozycjonować się w internecie. Trzeba sprawdzać jak robią to te osoby, którym się udało i wdrażać podobne rozwiązania u siebie.
Z pozycjonowaniem / SEO zazębiają się różne działania marketingowe, m.in.budowania wizerunku marki czy content marketing. Dzielenie się wiedzą, otwieranie się na ludzi i aktywność w swoim obszarze to działania, które bardzo przyczynią się do budowania pozytywnego wizerunku Waszej firmy w sieci.