Mapa witryny XML co to jest i jak ją dodać

Z tego wpisu dowiesz się czym jest mapa witryny XML, jak ją dodać do swojej strony na WordPressie oraz czy wpływa na pozycjonowanie twojej strony internetowej.

Mapa strony w formacie XML (najczęściej w formie pliku sitemap.xml)  ułatwia wyszukiwarkom poruszanie się po zawartości danej strony internetowej. Taka mapa to lista wszystkich treści w odpowiednim formacie do odczytu maszynowego dla robotów wyszukiwarek, takich jak np. Google. Dzięki niej wyszukiwarki mogą skuteczniej indeksować strony internetowe, ponieważ mapa je informuje, które jej podstrony i pliki są ważne oraz jakie są zależności między tymi elementami.

W przeciwieństwie do zwykłej mapy strony (HTML), która jest przeznaczona dla ludzi (to mapa często znajdująca się na samym dole witryny), mapa witryny XML nie jest zazwyczaj widoczna dla odwiedzających.

Co to jest mapa witryny XML?

Mapa strony w formacie XML jest plikiem, który zawiera listę wszystkich treści strony internetowej w formacie XML, dzięki czemu wyszukiwarki takie jak Google mogą łatwo odkryć i zaindeksować treść.

Około 20 lat temu strony internetowe często posiadały link na swojej stronie głównej, zatytułowany “mapa strony”, który zazwyczaj zawierał listę wszystkich podstron. Niektóre strony internetowe nadal posiadają mapy sytuacyjne HTML, jednak ogólne wykorzystanie tych map uległo zmianie.

Obecnie mapy stron są publikowane w formacie XML zamiast w HTML, a ich grupą docelową są wyszukiwarki internetowe, a nie ludzie.

Taka mapa strony jest dla właścicieli stron internetowych sposobem informowania wyszukiwarek o wszystkich stronach, które istnieją w ich witrynie.

Informuje ona również wyszukiwarki o tym, które linki na danej stronie są ważniejsze od innych i jak często jest ona aktualizowana.

Dlaczego potrzebujesz mapy witryny?

Chociaż samo dodanie mapy XML nie poprawi rankingów w wyszukiwarkach, pozwoli to wyszukiwarkom lepiej przeszukiwać daną stronę. Oznacza to, że mogą one znaleźć więcej treści i zacząć pokazywać je w wynikach wyszukiwania, co powoduje, że czasami zajmują one wyższe pozycje w rankingach. Z tego właśnie powodu mapy witryn są niezwykle ważne z punktu widzenia optymalizacji stron internetowych pod kątem wyszukiwarek (SEO).

Mapy sytuacyjne są bardzo przydatne przy pierwszym uruchomieniu bloga lub tworzeniu nowej strony internetowej, ponieważ większość nowych stron nie ma żadnych linków zwrotnych. Linki zwrotne to linki prowadzące do twojej strony z innych witryn, co jest niezwykle istotne dla pozycjonowania czyli wysokich pozycji w wyszukiwarkach. Brak takich linków utrudnia wyszukiwarkom odkrycie całej ich zawartości. Z tego powodu takie wyszukiwarki jak Google pozwalają właścicielom nowych stron internetowych przesyłać mapę strony w swoich narzędziach. Dzięki temu ich boty wyszukiwarek mogą z łatwością odkryć i zaindeksować twoje treści.

Mapy witryn są równie ważne dla już popularnych stron internetowych. Pozwalają one na podkreślenie, które części witryny są ważniejsze, które części są częściej aktualizowane. Dzięki temu wyszukiwarki internetowe mogą odwiedzać i odpowiednio indeksować twoje treści. Pomaga to poprawić ogólną widoczność twojej strony w rankingach wyszukiwarek.

Jak stworzyć mapę witryny w WordPressie?

Istnieje kilka sposobów na stworzenie mapy witryny w WordPressie. Poniżej znajdziesz opis najprostszego sposobu tworzenia mapy XML w WordPressie – przy użyciu wtyczki Yoast SEO. Jest to wtyczka SEO oferująca kompleksowy zestaw narzędzi do optymalizacji wpisów. Po pierwsze, należy zainstalować i aktywować wtyczkę Yoast SEO.

Po aktywacji, przejdź do strony SEO “Ogólne” i przejdź do zakładki “Funkcje”. Stąd należy przewinąć w dół do opcji “mapa strony XML“ i upewnić się, że jest ona włączona. Następnie kliknij na przycisk Zapisz zmiany.

Aby sprawdzić, czy Yoast SEO utworzyło mapę strony XML, można kliknąć na ikonę znaku zapytania obok opcji mapa strony XML. Następnie należy kliknąć na link “zobacz mapę”, aby zobaczyć swoją mapę wygenerowaną przez wtyczkę Yoast SEO.

Możesz również znaleźć ją dodając  sitemap_index.xml na końcu adresu strony. Na przykład: https://www.przykładowastrona.com/sitemap_index.xml.

Yoast SEO tworzy wiele map dla różnych typów treści. Domyślnie, będzie generować mapy dla wpisów, stron, autora i kategorii. Jeśli prowadzisz sklep internetowy używając wtyczki WooCommerce, to wygeneruje on również mapę strony dla Twoich produktów.

Jak powiadomić wyszukiwarkę Google o mapie witryny?

Najlepiej ręcznie przesyłać mapy stron, aby upewnić się, że wyszukiwarki mogą je znaleźć.

Wysłanie swojej mapy strony internetowej XML do Google:

Google Search Console to darmowe narzędzie Google, które pomaga w monitorowaniu i utrzymywaniu obecności stron internetowych w wynikach wyszukiwania Google.

Dodanie mapy strony do konsoli wyszukiwania Google pomaga jej szybko odkryć twoje treści, nawet jeśli ta strona jest zupełnie nowa.

Należy odwiedzić stronę internetową Google Search Console i założyć na niej konto.

Następnie trzeba wybrać domenę lub prefiks adresu URL. Wybranie prefiksu adresu URL jest łatwiejsze do skonfigurowania.

Wprowadź adres URL swojej strony internetowej, a następnie kliknij na przycisk kontynuuj.

Następnie musimy zweryfikować własność strony internetowej. Jest wiele metod, aby to zrobić, jeśli jesteś właścicielem strony zalecam użycie metody pliku HTML. Po wybraniu tego sposobu, pobierz plik, skopiuj go i umieść w ogólnym folderze swojej strony www na serwerze.

Teraz przejdź z powrotem do zakładki Google Search Console i kliknij na przycisk “Weryfikuj”. Google sprawdzi kod weryfikacyjny na Twojej stronie, a następnie doda go do Twojego konta w Konsoli wyszukiwania Google.

Uwaga: jeśli weryfikacja nie zakończy się powodzeniem, upewnij się, że pamięć podręczna została wyczyszczona i spróbuj ponownie.

Teraz, gdy już twoja strona jest dodana, dodajmy również swoją mapę strony XML.

Z pulpitu twojego konta, musisz kliknąć na “Mapy witryn” z lewej kolumny.

Następnie należy dodać ostatnią część adresu URL mapy witryny w sekcji “Dodaj nową mapę witryny” i kliknąć przycisk “Wyślij”.

Google doda teraz adres URL twojej mapy strony do twojej Konsoli wyszukiwania Google.

Zajmie to Google trochę czasu, aby przeszukać tę stronę. Po jakimś czasie będą widoczne podstawowe statystyki mapy strony.

Informacje te obejmują liczbę linków Google znalezionych w Twojej mapie strony, ile z nich zostało zaindeksowanych, stosunek obrazów do stron internetowych i wiele innych.

Jak wykorzystać mapy witryny dla swojej strony internetowej?

Teraz, gdy masz przesłane mapy witryn XML do Google, spójrzmy jak wykorzystać ją dla swojej strony internetowej. Po pierwsze, należy pamiętać, że mapa witryny nie poprawia rankingów wyszukiwania. Pomaga jednak wyszukiwarkom wyszukiwać treści i poprawiać widoczność twojej strony w wyszukiwarkach.

Musisz obserwować swoje statystyki mapy strony w Google Search Console. Może ona pokazywać błędy indeksowania i strony wyłączone z zakresu wyszukiwania. Google może zdecydować o pominięciu duplikatów treści, stron bez treści lub z niewielką ilością treści, a także stron wykluczonych przez plik robots.txt lub meta tagi na twojej stronie. Jeśli liczba wykluczonych stron jest wyjątkowo duża, należy sprawdzić ustawienia wtyczki SEO, aby upewnić się, że nie blokują one żadnej treści.

Już wiesz, że mapa witryny jest bardzo ważnym elementem w pozycjonowaniu strony internetowej, jeśli potrzebujesz wsparcia napisz do nas – w ramach usługi pozycjonowania SEO oraz obsługi stron internetowych wykonujemy optymalizację mapy witryny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *