Webrainbow SSL bezpieczeństwo www

Czym jest certyfikat SSL i dlaczego warto go mieć?

Certyfikat SSL to  protokół odpowiedzialny za szyfrowanie danych, które są przesyłane między serwerem a przeglądarką. Jeśli ktoś nam przekazuje swoje dane np. przez formularz, to jeśli dojdzie do ataku na stronę – ktoś niepowołany może te dane przechwycić. Jest to szczególnie istotne przy sklepach internetowych które obsługują płatności. najlepiej chronić stronę właśnie za pomocą certyfikatu SSL – wtedy wszystkie informacje są szyfrowane. SSL aktywujemy dla każdej domeny osobno.

Skąd wiemy czy strona jest zabezpieczona?

Obecność certyfikatu można rozpoznać w zależności od przeglądarki, na przykład po ikonce zamkniętej kłódki lub informacji  pasku adresu, że jest ona zabezpieczona (najczęściej te informacje są w kolorach szarym i zielonym). W przeciwnym razie użytkownicy wchodzący na naszą stronę zostaną powiadomieni że jest ona niezabezpieczona (do tego typu alertów przypisany jest kolor czerwony). Nie trzeba wyjaśniać, że takie komunikaty będą budziły strach i wątpliwości, a więc skutecznie zniechęcały przed odwiedzeniem naszej witryny.

Dowiedz się więcej jak dbać o swoje bezpieczeństwo w Internecie.

Jak zdobyć taki certyfikat?

Let’s Encrypt czyli certyfikat SSL włączamy w panelu klienta naszego hostingu – robimy to po połączeniu domeny z usługą hostingową. 

Czy trzeba płacić za certyfikat SSL?

Mimo że są certyfikaty płatne i bezpłatne, mają one dokładnie taki sam poziom zabezpieczenia. Certyfikaty płatne dają gwarancję rekompensaty jeśli się udowodni, że zabezpieczenie zostały złamane.  Warto jednak wspomnieć, że jeszcze nikomu nie udało się złamać certyfikatu SSL. Posiadanie tego certyfikatu może także wpływać nie tylko na bezpieczeństwo naszej strony, ale też jej pozycjonowanie i co najważniejsze – nasz wizerunek w sieci. Czasem musisz zdecydować się na płatny certyfikat, jeśli np. w przetargu, w którym bierzesz udział płatny certyfikat jest wymagany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *