Za pomocą tych dziesięciu porad dotyczących bezpieczeństwa w sieci odkryjesz, na co warto zwrócić uwagę, aby uniknąć oszustw i włamań na swoje konta, wyłudzanie danych czy nawet pieniędzy.
Oto 10 wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w sieci, które najlepiej wziąć sobie do serca:
1. Aktualizuj swoje oprogramowanie.
Jedną z najważniejszych działań zapobiegających atakom jest regularne aktualizowanie, a więc naprawianie błędów oprogramowania, zarówno systemu operacyjnego, jak i używanych aplikacji. Pomaga to usunąć krytyczne luki w zabezpieczeniach, które hakerzy wykorzystują, aby uzyskać dostęp do naszych urządzeń i danych.
Upewnij się, że przeglądarka internetowa na komputerze stacjonarnym korzysta z aktualizacji zabezpieczeń. Zadbaj także o aktualizacje wtyczek przeglądarki internetowej, jeżeli z takich korzystasz.
2. Używaj ochrony antywirusowej i zapory sieciowej.
Oprogramowanie antywirusowe jest najlepszym rozwiązaniem do zwalczania złośliwych ataków. Dzięki niemu blokowane jest przedostawanie się złośliwego oprogramowania i innych złośliwych wirusów do urządzenia i narażanie danych. Używaj oprogramowania antywirusowego od zaufanych producentów i uruchamiaj jedno narzędzie antywirusowe na swoim urządzeniu.
Używanie zapory sieciowej jest również ważne przy ochronie danych przed złośliwymi atakami. Zapora sieciowa pomaga chronić przed hakerami, wirusami i innymi złośliwymi działaniami, które mają miejsce w Internecie. Także określa, jaki ruch jest dopuszczany do urządzenia. Systemy Windows i Mac OS X są wyposażone w odpowiednie zapory. Twój router również powinien mieć wbudowaną zaporę, aby zapobiec atakom na sieć.
3. Używaj silnych haseł i korzystaj z narzędzi do zarządzania hasłami.
Prawdopodobnie wiesz, że silne hasła mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa w sieci. Prawda jest taka, że hasła są ważne, aby uniemożliwić hakerom dostęp do Twoich danych!
Możesz porzucić skomplikowane połączenia wielkich liter, symboli i cyfr. Zamiast tego wybierz coś bardziej przyjaznego i łatwiejszego do zapamiętania, ale pamiętaj, że dobre hasło to następujące zasady:
- co najmniej 8 znaków z maksymalną długością 64 znaków
- nie używaj tego samego hasła dwa razy.
- hasło powinno zawierać co najmniej 1 małą literę, 1 wielką literę, 1 cyfrę i 4 symbole.
- Nigdy nie zostawiaj podpowiedzi do hasła na widoku i nie udostępniaj go publicznie.
- Resetuj swoje hasło, gdy je zapomnisz. Warto zmieniać hasło co najmniej raz w roku, a nawet częściej.
4. Uwierzytelnianie dwu- lub wieloetapowe.
Uwierzytelnianie dwuetapowe lub wieloetapowe to usługa, która dodaje dodatkowe warstwy zabezpieczeń do standardowej metody identyfikacji online za pomocą użytkownika i hasła. W przypadku uwierzytelniania dwuetapowego pojawia się prośba o wprowadzenie jednej dodatkowej metody uwierzytelniania, takiej jak osobisty kod identyfikacyjny, inne hasło, a czasem nawet odcisk palca. W przypadku uwierzytelniania wieloetapowego, po wprowadzeniu nazwy użytkownika i hasła pojawi się prośba o wprowadzenie więcej niż dwóch dodatkowych metod uwierzytelniania.
Według niektórych źródeł, dostarczanie wiadomości SMS nie powinno być wykorzystywane podczas uwierzytelniania dwuetapowego, ponieważ złośliwe oprogramowanie może być wykorzystywane do atakowania sieci telefonii komórkowej i może narażać dane podczas tego procesu.
5. Poczytaj o oszustwach phishingowych i uważaj na e-maile i sms’y!
Do oszustw w cyberprzestrzeni wykorzystywane są głównie ataki typu phishing. Czym jest phishing? To jeden z najpopularniejszych typów ataków polegający na wysyłaniu wiadomości e-mail lub SMS. Phishing wykorzystuje inżynierię społeczną, przestępcy internetowi czyli technikę polegającą na tym, że przestępcy internetowi robią wszystko, abyśmy podjęli działania, które przyniosą im korzyść. Cyberprzestępcy podszywają się pod bardzo różne firmy, np. kurierskie, telekomunikacyjne, urzędy, a nawet naszych znajomych. Celem może być wyłudzenie danych do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych czy systemów biznesowych.
Do tego wykorzystują najczęściej sfałszowane e-maile sms’y. Warto zwrócić uwagę, że oraz częściej oszuści działają za pośrednictwem komunikatorów i portali społecznościowych.
Wiadomości phishingowe wyglądają na autentyczne, więc łatwo dać się nabrać. Mogą nakłaniać do ujawnienia poufnych informacji, zawierać linki do stron internetowych rozprzestrzeniających szkodliwe oprogramowanie lub mieć zainfekowane załączniki. Często cyberprzestępcy używają podobnych do autentycznych nazw witryn internetowych, więc szybkie zerknięcie na adres strony nie wystarczy, aby ocenić jej autentyczność.
Kilka ważnych wskazówek dotyczących cyberbezpieczeństwa, o których należy pamiętać w przypadku schematów phishingowych, to:
- Nie otwieraj wiadomości e-mail od osób, których nie znasz.
- Dowiedz się, które linki są bezpieczne, a które nie – najedź kursorem na link, aby dowiedzieć się, dokąd prowadzi.
- Bądź podejrzliwy w stosunku do wszystkich przychodzących wiadomości e-mail – sprawdź, skąd pochodzą i czy zawierają błędy gramatyczne.
- Złośliwe linki mogą pochodzić również od naszych znajomych, którzy także padli ofiarą ataku. Zachowaj więc szczególną ostrożność!
6. Chroń swoje wrażliwe informacje osobiste.
Informacje umożliwiające identyfikację osoby to wszelkie informacje, które mogą być wykorzystane przez cyberprzestępcę do zidentyfikowania lub zlokalizowania danej osoby. Należą do nich takie informacje, jak imię i nazwisko, adres, numery telefonów, dane urodzenia, numery ubezpieczenia, adres IP, szczegóły dotyczące lokalizacji lub inne fizyczne lub cyfrowe dane dotyczące tożsamości.
We współczesnym świecie mediów społecznościowych, należy zachować ostrożność względem informacji, które zamieszczasz w sieci. Najlepiej w mediach społecznościowych podawać tylko minimum informacji o sobie. Warto rozważyć sprawdzenie ustawień prywatności na wszystkich swoich kontach w mediach społecznościowych, zwłaszcza na Facebooku. Dodanie adresu domowego, daty urodzenia lub innych danych wrażliwych znacznie zwiększy ryzyko naruszenia bezpieczeństwa. Niestety, hakerzy wykorzystują te informacje na swoją korzyść!
7. Bezpiecznie korzystaj z urządzeń mobilnych.
Twoje urządzenie mobilne jest obecnie celem prawie 2 milionów nowych incydentów związanych z mobilnym złośliwym oprogramowaniem. Oto kilka istotnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa urządzeń mobilnych:
- Stwórz trudny mobilny kod dostępu – nie datę urodzenia ani kod PIN do banku.
- Instaluj aplikacje z zaufanych źródeł.
- Aktualizuj swoje urządzenie – hakerzy wykorzystują luki w starszych, posiadających błędy systemach operacyjnych
- Unikaj wysyłania danych lub poufnych informacji za pomocą wiadomości tekstowych lub e-maili.
- Korzystaj z funkcji “Znajdź mój iPhone” lub “Menedżera urządzeń Android”, aby zapobiec utracie lub kradzieży.
- Regularnie wykonuj mobilne kopie zapasowe, korzystając z usługi iCloud lub włączając funkcję Backup & Sync w systemie Android.
8. Regularnie twórz kopie zapasowe danych.
Regularne tworzenie kopii zapasowych danych jest pomijanym krokiem w osobistym bezpieczeństwie online. Najlepiej tworzyć trzy kopie danych na dwóch różnych nośnikach – lokalnym i zewnętrznym dysku twardym – oraz jednej kopii w innym miejscu (w chmurze).
Jeśli padniesz ofiarą ataku lub złośliwego oprogramowania, jedynym sposobem na przywrócenie danych jest całkowite resetowanie systemu i przywrócenie ich za pomocą ostatnio wykonanej kopii zapasowej.
9. Nie korzystaj z publicznych sieci Wi-Fi.
Nie korzystaj z publicznej sieci Wi-Fi bez użycia wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Korzystając z VPN, ruch między Twoim urządzeniem a serwerem VPN jest szyfrowany. Oznacza to, że cyberprzestępcy znacznie trudniej jest uzyskać dostęp do danych na Twoim urządzeniu. Dla bezpieczeństwa korzystaj z sieci komórkowej, jeśli nie masz VPN.
10. Regularnie sprawdzaj swoje konta online.
W obecnych czasach jest to ważniejsze niż kiedykolwiek dla konsumentów, aby chronić swoje konta online i monitorować ich aktywność. Jeśli dostaniesz powiadomienie o podejrzanym ruchu na Twoim koncie lub próbie logowania – nie zwlekając sprawdź czy wydarzyło się coś poza Twoją kontrolą i reaguj na bieżąco.
Najważniejsze przyczyny naruszeń bezpieczeństwa.
Hakerstwo, phishing i incydenty związane ze złośliwym oprogramowaniem stają się obecnie najważniejszą przyczyną naruszeń bezpieczeństwa. Niestety, te próby włamań są w pewnym stopniu wynikiem błędów ludzkich. Edukacja i świadomość są niezwykle ważne w walce z działalnością cyberprzestępców i zapobieganiu naruszeniom bezpieczeństwa.