Sprawdź różne domeny i zwróć uwagę na te szczegóły zanim podejmiesz decyzję.
1. Co to jest domena?
Domena to nazwa naszej internetowej witryny, część adresu, który podany w pasku przeglądarki kieruje na wybraną stronę. Bez domeny nie wyświetlimy strony w przeglądarce internetowej. W Polsce rejestratorem domen krajowych jest NASK czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut badawczy.
2. Wyróżniamy kilka rodzajów domen:
- narodowe: np. .pl, .de, .fr, .es
- funkcjonalne: np. .com.pl, .info.pl, .net.pl, .edu.pl
- regionalne: np. .waw.pl, .gdynia.pl, .pomorskie.pl
- globalne: np. .com, .net, .org.
Zanim wybierzesz domenę funkcjonalną sprawdź dobrze domenę główną, może się okazać, że należy do twojej konkurencji – wówczas złym pomysłem jest używanie jej. Nie jest to korzystne, jeśli twoi klienci szukając ciebie będą najpierw trafiali do konkurencji.
3. Jak sprawdzić czy dana domena jest dostępna?
Odwiedź stronę firmy oferującej sprzedaż domen i wpisz w wyszukiwarce konkretną domenę, która cię interesuje. Pojawią się wszystkie ważne informacje: czy dana domena jest zajęta, które rozszerzenia są dostępne i w jakiej cenie.
4. Jaka jest do dobra domena, a więc jaką domenę wybrać dla swojego biznesu?
Domena powinna być jak najkrótsza i odzwierciedlać nazwę twojej firmy lub rodzaj usługi, którą świadczysz. Nie używaj polskich znaków czy np. myślników. Unikaj domen, które są bardzo podobne do domen konkurencji, bo wtedy właśnie do nich przez pomyłkę lub skojarzenie będzie docierał twój odbiorca. W Polsce domena krajowa .pl jest najbardziej intuicyjna dlatego jest domeną pierwszego wyboru. Zagraniczne domeny takie jak .de lub fr. można kupować u polskich sprzedawców domen, nie musimy tego robić w danym kraju.
Dowiedz się też jak wybrać hosting dla swojej strony www.
5. Co zrobić, jeśli domena jest już zajęta?
Jeśli domena, która nas interesuje jest zajęta możemy poczekać aż się zwolni. Może się tak zdarzyć, że właściciel nie zdecyduje się zapłacić za jej przedłużenie, wówczas nastąpi 30-dniowy okres blokady, po którym trafi ona z powrotem na rynek do puli domen wolnych.
6. Czy można przenieść domenę?
W każdym momencie możemy zdecydować o przeniesieniu domeny, jak również hostingu z jednej firmy do innej. Wystarczy poprosić obecną firmę świadczącą nam te usługi o wydanie kodu authinfo. Taki kod jest przypisany do każdej domeny. Transfer domeny polskiej powinien być bezpłatny.
7. Jak sprawdzić do kiedy mam opłaconą domenę?
Jeśli chcesz sprawdzić do kiedy jest opłacona twoja domena wejdź na stronę dns.pl i wpisz ją w wyszukiwarkę WHOIS. W tym miejscu NASK, jako główny rejestr domeny krajowej .pl, udostępnia dane dotyczące zarejestrowanych domen internetowych.
Hi, this is a comment.
To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
Commenter avatars come from Gravatar.