Kobieta przy komputerze - strona www dla kobiet

Jaka powinna być strona internetowa dla kobiet? Czy kobiecy biznes wymaga specjalnej strony www?

Niektórzy specjaliści twierdzą, że kobiecy biznes rządzi się swoimi prawami.

Każda dobra strona www, niezależnie od grupy docelowej, dzieli wspólne cechy, takie jak:

  • skuteczność w realizacji swoich celów
  • szybkość ładowania się serwisu
  • optymalizacja strony pod kątem urządzeń mobilnych
  • regularna aktualizacja treści 
  • prowadzenie strony z myślą o użytkownikach i użytkowniczkach, a nie botach i algorytmach
  • widoczność w wynikach wyszukiwania
  • czytelność – graficzna koncepcja nie może być ważniejsza niż łatwość odczytania przekazu
  • prostota formy i treści – minimalizm nie może zaszkodzić

Można wymienić wiele cech dobrej strony internetowej, takich jak użycie czcionek bezszeryfowych, maksymalnie dwóch różnych krojów czcionek, pogrubianie, punktowanie i podkreślanie ważnych informacji, formatowanie treści co jest ważne z punktu widzenia SEO i wiele więcej, ALE czy to nie dotyczy każdej dobrej strony dla każdego odbiorcy niezależnie od płci, pochodzenia, wyznania czy poglądów? Oczywiście, że tak.

Przeczytaj więcej – jaka powinna być dobra strona internetowa.

Co więc warto rozważyć i wdrożyć na stronie dla kobiet? I tej prowadzonej przez kobiety?

1. Bardzo ważny jest język, jakim się posługujemy na stronie www. Język nie tylko opisuje, ale także tworzy naszą rzeczywistość.

Feminatywy – czym są i dlaczego warto się z nimi zaprzyjaźnić? Feminatywy są to żeńskie formy gramatyczne nazw zawodów i funkcji, z przyrostkami potocznie zwanymi „żeńskimi końcówkami”. To żeńskie odpowiedniki wielu funkcji i zawodów, obecne w języku polskim niemal od zawsze, a np. powszechnie używane w dwudziestoleciu międzywojennym. Zwroty te oznaczają szacunek dla reprezentacji kobiet w biznesie i każdej innej dziedzinie życia zawodowego i prywatnego.

Wszystko co nowe (nowe dla nas, mimo że zupełnie oswojone i znane w innych językach lub okolicznościach historycznych) może budzić opór i wątpliwości, bo przecież mamy inne przyzwyczajenia, inaczej nazwany swój świat, ale pamiętajmy, że język nie tylko opisuje, ale także współtworzy rzeczywistość.

2. Dostrzeżenie potrzeb i problemów charakterystycznych dla kobiet korzystających z Twoich rozwiązań, produktów czy usług.

Być może różnią się one diametralnie od tych doświadczanych przez mężczyzn. Przyjrzyj się swoim odbiorczyniom bliżej i zastanów czy są może jakieś zagadnienia wymagające innego podejścia do doświadczeń kobiecych. Pokazanie, że zauważasz potrzeby, wątpliwości i problemy doświadczane przez odbiorczynie Twoich produktów lub usług może przyczynić się do rozwoju firmy.

3. Rozmawiaj z kobietami, nie domyślaj się czego potrzebują i jakie są ich oczekiwania, zadawaj pytania, przeprowadzaj ankiety, słuchaj i wyciągaj wnioski.

Warto obserwować grupy na Facebook’u czy fora internetowe, żeby jak najlepiej zrozumieć oczekiwania i potrzeby kobiet. Zapytaj także kobiety w swoim otoczeniu – swoją mamę, siostrę, przyjaciółkę lub córkę, nie zamykaj się na te głosy, które mogą potwierdzić lub kreatywnie i konstruktywnie przebudować Twoją wizję. 

4. Doświadczenia kobiet i historyczne uwarunkowania są zupełnie inne niż mężczyzn, bez względu na to czy to zauważamy i rozumiemy.

Jeśli to właśnie kobiety są Twoją grupą docelową (ang. target group) warto sięgnąć do różnych źródeł historycznych i zainteresować się historią kobiet. Różne wydarzenia w życiu społecznym danego kraju mogły znacząco wpłynąć na pozycję i potrzeby kobiet, także te w Internecie. Warto jak najlepiej poznać swoją grupę docelową, jej uwarunkowania i kryteria społeczno-demograficzne.

Jeśli chcesz czuć się bezpieczniej online dowiedz się co zrobić, aby ograniczyć ryzyko włamań hakerskich, przejęcia Twoich haseł, zawirusowania urządzeń itp – cyberbezpieczeństwo w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *